Skip to content

281 Griffith St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2008

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Mar 24, 2021

Property Information

Block3404
Lot9
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description3S-BF-2U-GCONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,319
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
12%
Improvement Value:$533,900
88%
Total Assessment$608,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,597-0.6%
2024$13,682+40.1%
2023$9,767-0.4%
2022$9,803+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft2,319DeedBook 9546, Page 855Recorded4/5/2021

Property Sale

Sale
$593,000

From:

To:

Sq Ft2,319DeedBook 9394, Page 281Recorded4/10/2019

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,319DeedBook 8948, Page 117Recorded12/12/2013

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 8650, Page 761

Property Built

Built

Year Built: 2008