Skip to content

281 Griffith St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2008

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jun 2, 2021

Property Information

Block3404
Lot9
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description3S-BF-2U-GCONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,162
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
18%
Improvement Value:$349,500
82%
Total Assessment$424,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,479-0.6%
2024$9,539+40.1%
2023$6,809-0.4%
2022$6,834+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,162DeedBook 9517, Page 417Recorded6/9/2021

Property Sale

Sale
$352,000

From:

To:

Sq Ft1,182DeedBook 9112, Page 342Recorded4/14/2016

Property Sale

Sale
$306,000
DeedBook 8589, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 2008