Skip to content

3368 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Built 1950

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
Nov 3, 1987

Property Information

Block3405
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description2S-B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,481
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,400
43%
Improvement Value:$243,200
57%
Total Assessment$424,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,481-0.6%
2024$9,541+40.1%
2023$6,811-0.4%
2022$6,836+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook 3879, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1950