Skip to content

173 Congress St.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Feb 18, 2011

Property Information

Block1403
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,484
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,500
43%
Improvement Value:$290,100
57%
Total Assessment$509,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,379-0.6%
2024$11,451+40.1%
2023$8,174-0.4%
2022$8,205+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 8807, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1905