Skip to content

252 Hutton St.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 5, 2001

Property Information

Block3406
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage1,986
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
43%
Improvement Value:$251,700
57%
Total Assessment$441,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,863-0.6%
2024$9,925+40.1%
2023$7,085-0.4%
2022$7,111+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5814, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1910