Skip to content

35 Hague St.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 16, 2012

Property Information

Block503
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,400
47%
Improvement Value:$240,800
53%
Total Assessment$452,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,098-0.6%
2024$10,161+40.1%
2023$7,253-0.4%
2022$7,280+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 8884, Page 646Recorded12/13/2012

Property Built

Built

Year Built: 1905