Skip to content

254 Hutton St.Jersey City, NJ 07307

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2024

Property Information

Block3406
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
48%
Improvement Value:$205,800
52%
Total Assessment$395,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,838-0.6%
2024$8,894+40.1%
2023$6,349-0.4%
2022$6,372+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915