Skip to content

31 Manhattan Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2009

Property Information

Block4402
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,800
59%
Improvement Value:$161,700
41%
Total Assessment$394,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,809-0.6%
2024$8,864+40.1%
2023$6,328-0.4%
2022$6,351+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920