Skip to content

330 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Sep 19, 2017

Property Information

Block3406
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description2S-B&F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,600
41%
Improvement Value:$272,800
59%
Total Assessment$460,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,281-0.6%
2024$10,345+40.1%
2023$7,385-0.4%
2022$7,412+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 9246, Page 577Recorded10/17/2017

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 9058, Page 1001Recorded8/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 1880