Skip to content

261 Hutton St.Jersey City, NJ 07307

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Aug 20, 2018

Property Information

Block3501
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-10U-H

Assessment

Land Value:$360,000
49%
Improvement Value:$372,300
51%
Total Assessment$732,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,352-0.6%
2024$16,455+40.1%
2023$11,746-0.4%
2022$11,790+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,000,000

From:

To:

DeedBook 9335, Page 270NU CodeAffiliated entity (3)Recorded8/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 1910