Skip to content

290 St. Pauls Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 17, 1990

Property Information

Block6303
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,622
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,600
56%
Improvement Value:$235,900
44%
Total Assessment$540,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,069-0.6%
2024$12,145+23.6%
2023$9,829-0.4%
2022$9,866+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4291, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1900