Skip to content

61 Zabriskie St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Feb 29, 2024

Property Information

Block3601
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description1.5S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage741
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
61%
Improvement Value:$134,300
39%
Total Assessment$348,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,773-0.6%
2024$7,822+40.1%
2023$5,584-0.4%
2022$5,604+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$770,000

From:

To:

Sq Ft741DeedBook 9806, Page 700NU CodeTax lien outstanding (9)Recorded3/6/2024

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 8452, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1900