Skip to content

131 Zabriskie St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2021

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Jun 18, 2024

Property Information

Block3601
Lot3
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,300
40%
Improvement Value:$420,200
85%
Total Assessment$493,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,018-0.6%
2024$11,087+352.6%
2023$2,449+0.0%
2022$2,449
Property History

Property Sale

Sale
$820,000

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 9854, Page 304Recorded10/11/2024

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 9640, Page 282Recorded2/11/2022

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 9206, Page 1