Skip to content

127 Zabriskie St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2022

Last Sale Price
$721,000
Last Sale Date
Aug 23, 2022

Property Information

Block3601
Lot5
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,900
41%
Improvement Value:$421,100
84%
Total Assessment$503,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,248-0.6%
2024$11,318
Property History

Property Sale

Sale
$721,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 9698, Page 963NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/27/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022