Skip to content

937 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Feb 13, 2018

Property Information

Block3601
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,640
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
30%
Improvement Value:$401,700
70%
Total Assessment$573,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,811-0.6%
2024$12,891+40.1%
2023$9,202-0.4%
2022$9,237+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft1,640DeedBook 9284, Page 145Recorded2/21/2018

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

DeedBook 8881, Page 784Recorded12/5/2012

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 8699, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1880