Skip to content

190 Hutton St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Feb 27, 2023

Property Information

Block3601
Lot62
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,292
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
24%
Improvement Value:$622,400
76%
Total Assessment$817,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,253+135.8%
2024$7,741+40.1%
2023$5,526-0.4%
2022$5,546+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,292DeedBook 9731, Page 913Recorded3/6/2023

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 9731, Page 913

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 3450, Page 824

Property Built

Built

Year Built: 1900