Skip to content

882-882a Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Sep 13, 2010

Property Information

Block3701
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,087
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
44%
Improvement Value:$294,300
56%
Total Assessment$522,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,663-0.6%
2024$11,736+40.1%
2023$8,378-0.4%
2022$8,409+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 8754, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1905