Skip to content

888 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2013

Property Information

Block3701
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,176
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,300
48%
Improvement Value:$218,500
52%
Total Assessment$422,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,441-0.6%
2024$9,500+40.1%
2023$6,782-0.4%
2022$6,807+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 8840, Page 832Recorded3/30/2012

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 8269, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1895