Skip to content

890 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Sep 12, 2014

Property Information

Block3701
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,158
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,500
41%
Improvement Value:$281,100
59%
Total Assessment$474,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,598-0.6%
2024$10,664+40.1%
2023$7,613-0.4%
2022$7,641+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

DeedBook 8995, Page 947NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/18/2014

Property Built

Built

Year Built: 1890