Skip to content

139 Hutton St.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Feb 26, 2024

Property Information

Block3702
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,508
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
42%
Improvement Value:$300,700
58%
Total Assessment$514,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,489-0.6%
2024$11,561+40.1%
2023$8,253-0.4%
2022$8,283+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft2,508DeedBook 9830, Page 164NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/25/2024

Property Built

Built

Year Built: 1890