Skip to content

942 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Aug 2, 2017

Property Information

Block3703
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,889
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,200
9%
Improvement Value:$1,600,000
91%
Total Assessment$1,758,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,261+25.8%
2024$31,211+40.1%
2023$22,280-0.4%
2022$22,363+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000
DeedBook 9227, Page 383

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft3,900DeedBook 9227, Page 383Recorded8/10/2017

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

DeedBook 8978, Page 1Recorded6/16/2014

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 7203, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1900