Skip to content

120 Hutton St.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$346,000
Last Sale Date
Dec 17, 2009

Property Information

Block3703
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-3U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,761
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
41%
Improvement Value:$318,400
59%
Total Assessment$543,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,134-0.6%
2024$12,210+40.1%
2023$8,716-0.4%
2022$8,749+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$346,000
DeedBook 8710, Page 970

Property Built

Built

Year Built: 1905