Skip to content

128 Hutton St.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Apr 20, 2010

Property Information

Block3703
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
58%
Improvement Value:$162,800
42%
Total Assessment$387,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,660-0.6%
2024$8,714+40.1%
2023$6,220-0.4%
2022$6,244+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 8736, Page 473

Property Built

Built

Year Built: 1910