Skip to content

140 Hutton St.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Feb 16, 1999

Property Information

Block3703
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
50%
Improvement Value:$198,000
50%
Total Assessment$393,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,776-0.6%
2024$8,831+40.1%
2023$6,304-0.4%
2022$6,327+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5398, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1905