Skip to content

12 Zabriskie St.Jersey City, NJ 07307

Commercial

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Oct 23, 1973

Property Information

Block3704
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,400
98%
Improvement Value:$4,300
2%
Total Assessment$191,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,281-0.6%
2024$4,308+40.1%
2023$3,075-0.4%
2022$3,086+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3152, Page 13