Skip to content

135-137 Griffith St.Jersey City, NJ 07307

Apartment

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Mar 29, 2018

Property Information

Block3801
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description2S&2S-F-8U-NH-R
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
40%
Improvement Value:$540,000
60%
Total Assessment$900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,097-0.6%
2024$20,223+40.1%
2023$14,436-0.4%
2022$14,490+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

DeedBook 9301, Page 357Recorded4/24/2018