Skip to content

133 Griffith St.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
May 27, 2020

Property Information

Block3801
Lot5
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description3&2S-1C-6UCONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,490
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,800
38%
Improvement Value:$285,300
62%
Total Assessment$460,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,274-0.6%
2024$10,338+40.1%
2023$7,380+61.4%
2022$4,572+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 9491, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 1880