Skip to content

236 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Feb 21, 2019

Property Information

Block3902
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description2&3S-F-D-7U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
37%
Improvement Value:$535,000
63%
Total Assessment$850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,981-0.6%
2024$19,100+19.1%
2023$16,040-0.4%
2022$16,100+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,350,000

From:

To:

DeedBook 9382, Page 502Recorded2/25/2019

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

DeedBook 9013, Page 252Recorded12/22/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900