Skip to content

60-62 Cambridge AveJersey City, NJ 07307

Apartment

Last Sale Price
$1,840,000
Last Sale Date
Dec 27, 2021

Property Information

Block3802
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description3S-F-A-12U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$540,000
38%
Improvement Value:$880,400
62%
Total Assessment$1,420,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,718+52.6%
2024$20,785+40.1%
2023$14,837-0.4%
2022$14,893+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,840,000

From:

To:

DeedBook 9631, Page 1NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/14/2022