Skip to content

149 Webster Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Oct 10, 2014

Property Information

Block3804
Lot15
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-7U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage628
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
27%
Improvement Value:$202,700
73%
Total Assessment$277,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,201-0.6%
2024$6,240+40.1%
2023$4,454-0.4%
2022$4,471+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$237,500

From:

To:

Sq Ft628DeedBook 9036, Page 649NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/6/2015

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 8827, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1900