Skip to content

145 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2016

Property Information

Block3804
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,727
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
38%
Improvement Value:$341,100
62%
Total Assessment$551,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,306-0.6%
2024$12,383+40.1%
2023$8,840-0.4%
2022$8,873+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 8852, Page 148Recorded6/4/2012

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4379, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1910