Skip to content

114 Sherman Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2007

Last Sale Price
$274,000
Last Sale Date
Mar 10, 2014

Property Information

Block3804
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,588
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
31%
Improvement Value:$540,400
69%
Total Assessment$777,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,371-0.6%
2024$17,479+40.1%
2023$12,478-0.4%
2022$12,524+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$274,000

From:

To:

DeedBook 8967, Page 967Recorded4/15/2014

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 8827, Page 974

Property Built

Built

Year Built: 2007