Skip to content

188 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1868
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2023

Property Information

Block3901
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-5U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
26%
Improvement Value:$1,066,600
74%
Total Assessment$1,441,600

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 9727, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1868