Skip to content

395 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1884
Apartment

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 26, 2004

Property Information

Block3901
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
42%
Improvement Value:$376,100
58%
Total Assessment$646,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,427-0.6%
2024$14,518+40.1%
2023$10,363-0.4%
2022$10,402-8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 7525, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1884