Skip to content

391 Palisade Ave.(Unit C0204)Jersey City, NJ 07307

Built 2020

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Apr 16, 2021

Property Information

Block3901
Lot24.01
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description5S-16U-2C-G11
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,231
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,800
19%
Improvement Value:$499,400
116%
Total Assessment$430,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,611-0.6%
2024$9,671+40.1%
2023$6,904-0.4%
2022$6,929+387.7%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,231DeedBook 9570, Page 662Recorded6/7/2021

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 9570, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$1,825,000
DeedBook NaN, Page NaN