Skip to content

232 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2015

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 2, 2013

Property Information

Block3902
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,615
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
33%
Improvement Value:$508,000
67%
Total Assessment$758,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,926-0.6%
2024$17,032+40.1%
2023$12,158-0.4%
2022$12,204+30.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

DeedBook 8924, Page 198Recorded8/2/2013

Property Sale

Sale
$30,819
DeedBook 7234, Page 279