Skip to content

242a Palisade Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$935,000
Last Sale Date
Feb 26, 2025

Property Information

Block6001
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,369
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,300
60%
Improvement Value:$278,100
40%
Total Assessment$690,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,417-0.6%
2024$15,513+40.1%
2023$11,074-0.4%
2022$11,115+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$935,000

From:

To:

Sq Ft3,369DeedBook 9887, Page 245Recorded3/18/2025

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 3466, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1900