Skip to content

73 Laidlaw Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Owner
---
Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Nov 4, 2025

Property Information

Block5906
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage3,168
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,800
40%
Improvement Value:$323,000
60%
Total Assessment$536,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,987-0.6%
2024$12,062+40.1%
2023$8,610-0.4%
2022$8,642+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft3,168DeedBook 9954, Page 17Recorded1/7/2026

Property Built

Built

Year Built: 1905