Skip to content

33 Griffith Street(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2017

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2018

Property Information

Block3903
Lot36
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description3S-B-2U-CONDO-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
9%
Improvement Value:$776,600
91%
Total Assessment$851,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,016-0.6%
2024$19,135+92.9%
2023$9,922-0.4%
2022$9,959+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$865,000

From:

To:

Sq Ft1,460DeedBook 9239, Page 682NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/25/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017