Skip to content

147 Webster Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2020

Property Information

Block3804
Lot16
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G-CON
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,448
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
15%
Improvement Value:$413,900
85%
Total Assessment$488,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,917-0.6%
2024$10,986+40.1%
2023$7,842-0.4%
2022$7,871+40.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

DeedBook 9021, Page 87NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/5/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 8827, Page 403