Skip to content

247 Ogden Ave.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 21, 2012

Property Information

Block3903
Lot51
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,173
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
23%
Improvement Value:$250,400
77%
Total Assessment$325,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,266-0.6%
2024$7,312+40.1%
2023$5,219-0.4%
2022$5,239+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8887, Page 884

Property Built

Built

Year Built: 1890