Skip to content

287 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 17, 2002

Property Information

Block2306
Lot59
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,176
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
54%
Improvement Value:$198,400
46%
Total Assessment$435,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,734-0.6%
2024$9,795+40.1%
2023$6,992-0.4%
2022$7,018+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 6059, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1900