Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
226 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07307
Apartment
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 6, 2013
Property Information
Block3904
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39
Building Details
Building Class---
Description4S-B-D-8U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$360,000
36%
Improvement Value:$653,100
64%
Total Assessment$1,013,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $22,623 | -0.6% |
| 2024 | $22,764 | +40.1% |
| 2023 | $16,250 | -0.4% |
| 2022 | $16,311 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.