Skip to content

140 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1908
Apartment

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jul 1, 2010

Property Information

Block5202
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-6U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
28%
Improvement Value:$684,600
72%
Total Assessment$954,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,316-0.6%
2024$21,450+40.1%
2023$15,312-0.4%
2022$15,369+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 8741, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1908