Skip to content

230 Ogden Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2010

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Feb 24, 2021

Property Information

Block3904
Lot14
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description4S-B-F-3U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,356
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,400
20%
Improvement Value:$681,500
80%
Total Assessment$851,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,023-0.6%
2024$19,142+6.1%
2023$18,043
Property History

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft4,356DeedBook 9578, Page 813NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/2/2021

Property Built

Built

Year Built: 2010