Skip to content

95 Prospect St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Mar 12, 2015

Property Information

Block5805
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description4S-F-4U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,226
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
31%
Improvement Value:$518,300
69%
Total Assessment$748,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,710-0.6%
2024$16,814+40.1%
2023$12,003-0.4%
2022$12,048+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$860,000

From:

To:

DeedBook 9038, Page 945NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/15/2015

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 8426, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1900