Skip to content

240 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1862

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Jan 24, 2025

Property Information

Block3904
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,878
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$637,500
58%
Improvement Value:$468,600
42%
Total Assessment$1,106,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,699-0.6%
2024$24,854+40.1%
2023$17,742-0.4%
2022$17,808+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,500,000

From:

To:

Sq Ft2,878DeedBook 9878, Page 616Recorded2/7/2025

Property Sale

Sale
$790,000
DeedBook 8101, Page 2

Property Built

Built

Year Built: 1862