Skip to content

268 Fourth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1860

Last Sale Price
$1,810,000
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block11206
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-BD-2UH-BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,732
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$630,000
50%
Improvement Value:$626,200
50%
Total Assessment$1,256,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,051-0.6%
2024$28,227+40.1%
2023$20,149-0.4%
2022$20,225+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,810,000
Sq Ft2,732DeedBook 9627, Page 565Recorded1/5/2022

Property Sale

Sale
$1,297,000
Sq Ft2,732DeedBook 9413, Page 829Recorded7/1/2019

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 8865, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1860