Skip to content

250 Ogden Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1884

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Jun 28, 2020

Property Information

Block3904
Lot23
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description3S-B-2U-CONDO-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,609
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
9%
Improvement Value:$748,400
91%
Total Assessment$823,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,387-0.6%
2024$18,502+40.1%
2023$13,207-0.4%
2022$13,257+7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$880,000

From:

To:

Sq Ft1,609DeedBook 9499, Page 231Recorded8/5/2020

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 8966, Page 401

Property Built

Built

Year Built: 1884