Skip to content

254 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1885

Last Sale Price
$955,000
Last Sale Date
Dec 8, 2020

Property Information

Block3904
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,200
49%
Improvement Value:$380,000
51%
Total Assessment$746,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,663-0.6%
2024$16,767+40.1%
2023$11,969-0.4%
2022$12,014+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$955,000

From:

To:

Sq Ft1,484DeedBook 9543, Page 436NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/18/2021

Property Sale

Sale
$810,000

From:

To:

DeedBook 9242, Page 520Recorded10/3/2017

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 8826, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1885